Petra – czyli spełnienie marzeń

Petra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO oraz znajdowała się na mojej liście marzeń. „Różowe miasto” jest największą atrakcją turystyczną Jordanii, idąc wąwozem Siq możemy zobaczyć precyzyjnie wykute w skale miasto Nabatejczyków, w tym wielkie grobowce i świątynie.

IMG_0761_1Zwiedzanie głównych atrakcji – przejście wąwozem, dotarcie do głównego Skarbca, przejście obok najważniejszych grobowców i ruin miasta oraz powrót zajęło mi siedem godzin. Jeżeli chcecie zwiedzić Petrę bardziej szczegółowo i dojść do Monasteru czy wejść na Skałę Wyżyny Ofiarnej musicie zarezerwować cały dzień albo półtora, spędzając noc w jednym z pobliskich hoteli.

Od 2015 r. władze zniosły opłatę za wejście do Petry, tak przynajmniej ogłoszono w the Jordan Times. W 2014 r. bilet wstępu kosztował 50JOD.

Do miasta można dojechać w dwojaki sposób: taksówką co kosztuje ok 50-60JOD lub autobusem linii Jett (www.jett.com.jo) z dworca w Al Abdali w Ammanie. Podróż trwa ok 3 godzin, autobus zatrzymuje się ok 200 m od głównego wejścia do Petry. Bilet kosztuje 9,50JOD w jedną stronę, jeżeli wybrać podróż jednodniową: wyjazd z Ammanu jest o godz. 6:30, powrót o godz: 16.00. Wybrałam tę opcję i zdecydowanie miałam niedosyt. Pół dnia na spełnianie marzeń to za mało.

Nocleg można znaleźć w znajdującym się zaraz obok Petry miasteczku Wadi Musa; obok 5* hoteli jest też sporo klasy turystycznej.

Starożytną Petrę zbudowało pustynne plemię Nabatejczyków w I w. p.n.e., które wzbogaciło się na handlu karawanowym pomiędzy Arabią, Egiptem, Syrią a krajami Morza Śródziemnego. W tym miejscu krzyżowały się szlaki karawan. Pod koniec I w. p.n.e. kiedy to Rzymianie zaczęli wspierać handel drogą morską zaczął się powolny schyłek świetności miasta. Zapraszam Was na w krótką prywatną podróż do Starożytności.


Wejście do Petry. Zaraz za nim znajduje się Visitor’s Center.
Wejście do Petry.  Za nim znajduje się Visitor's Center, kawiarnie oraz sklepiki z pamiątkami.
Wejście do Petry. Za nim znajduje się Visitor’s Center, kawiarnie oraz sklepiki z pamiątkami. Visitor’s Center jest czynne codziennie od 6:30 do zachodu Słońca.
Oto początek naszej wędrówki.  Od tego miejsca trzeba przejść prawie 1 km do bramy Siq (początek wąwozu).
Oto początek naszej wędrówki. Od tego miejsca trzeba przejść prawie 1 km do bramy Siq (początek wąwozu).
Zwiedzałam Petrę w grudniu, poza sezonem. Mogłam więc cieszyć się przestrzenią i prawie całkowitą samotnością. W sezonie tłumy turystów zaczynają zwiedzanie po śniadaniu. Jeżeli więc chcecie je ominąć, warto wyruszyć na wędrówkę o wczesnym poranku.
Zwiedzałam Petrę w grudniu, poza sezonem. Mogłam więc cieszyć się przestrzenią i prawie całkowitą samotnością. W sezonie tłumy turystów zaczynają zwiedzanie po śniadaniu. Jeżeli więc chcecie je ominąć, warto wyruszyć na wędrówkę o wczesnym poranku.
Tego dnia pogoda zmieniała się kilkakrotnie przez co skały przybierały co chwilę inne kolory.
Tego dnia pogoda zmieniała się kilkakrotnie przez co skały przybierały co chwilę inne kolory – żółte, czerwone, różowe, pomarańczowe; to był spektakl.
Teren miasta jak i bezpośrednie okolice  objęte są ochrona jako rezerwat przyrody.
Teren miasta jak i bezpośrednie okolice objęte są ochrona jako rezerwat przyrody.
„Petra” w języku greckim znaczy skała i ma rodzaj żeński. To znaczy, że Petra jest kobietą…
Droga do wąwozu jest zabezpieczona przed zalaniem po tym jak w latach 60-tych z powodu nagłej powodzi zginęło tutaj kilkadziesiąt turystów. Przedtem okresowa rzeka wpływała do wąwozu.
Droga do wąwozu jest zabezpieczona przed zalaniem po tym jak w latach 60-tych z powodu nagłej powodzi zginęło tutaj kilkadziesiąt turystów. Przedtem okresowa rzeka wpływała do wąwozu.
Po drodze jestem mijana przez Beduinów jadących na koniach. Za 1JOD oferują turystom zwiedzanie Petry na koniu, ośle lub wielbłądzie. W sezonie cena ta jest kilkakrotnie wyższa.
Po drodze jestem mijana przez Beduinów jadących na koniach. Za 1JOD oferują turystom zwiedzanie Petry na koniu, ośle lub wielbłądzie. W sezonie cena ta jest kilkakrotnie wyższa.
Wejścia do wąwozu Siq pilnują
Wejścia do wąwozu Siq pilnują „strażnicy”. Trasę do pierwszego skarbca można pokonać także bryczkami, które pędzą mijając turystów.
Zaraz po wejściu do wąwozu pogoda nagle zmieniła się i zaczął padać deszcz. Jak widać nie byłam zbyt przygotowana.. Temperatura była jednak doskonała - 23 stopnie Celcjusza. Lubię takie zimy.
Zaraz po wejściu do wąwozu pogoda nagle zmieniła się i zaczął padać deszcz. Jak widać nie byłam zbyt przygotowana.. Temperatura była jednak doskonała – 23 stopnie Celsjusza. Lubię takie zimy.
Doga przez wąwóz. Nie wyobrażam sobie pokonywania jej w pełnym sezonie. Temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego zapasu wody.
Droga przez wąwóz. Nie wyobrażam sobie pokonywania jej w pełnym sezonie. Temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego zapasu wody.
Słoń?
Słoń?
I oto jest: monumentalny grobowiec zwany przez Beduinów Skarbcem Faraona. Odkryty na początku XIX w. jest najsłynniejszą budowlą wykutego w skale miasta. To tutaj nakręcono  sceny z filmu
I oto jest: monumentalny grobowiec zwany przez Beduinów Skarbcem Faraona. Odkryty na początku XIX w. jest najsłynniejszą budowlą wykutego w skale miasta. To tutaj nakręcono sceny z filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata” w świątyni chroniącej Św. Graal’a.
Grobowiec powstał prawdopodobnie w I w. p.n.e. i jest przykładem charakterystycznego grobu nabatejskiego. Fasada na wysokość 43m.
Grobowiec powstał prawdopodobnie w I w. p.n.e. i jest przykładem charakterystycznego grobu nabatejskiego. Fasada ma wysokość 43 m.
Dorośli i dzieci próbują coś sprzedać turystom.
Dorośli i dzieci próbują nieustannie coś sprzedać turystom.
I sprzedaje się tu wszystko:
I sprzedaje się tu wszystko: „zabytkowe” naczynia…
.. albo usługi...
.. albo usługi…
Postój
Postój „camel taxi”…
Dalej ciągną się szeregi grobowców. To miejsce nazywane jest ulicą Fasadową.
Dalej ciągną się szeregi grobowców. To miejsce nazywane jest Ulicami Fasadowymi.
I docieramy do miejsca,
I docieramy do miejsca, w którym został wybudowany amfiteatr…
... który mógł pomieścić nawet 4 000 widzów.
… który mógł pomieścić nawet 4 000 widzów.
I czas na kawę, przejrzenie
I czas na kawę, przejrzenie „fejsa” i zakup pamiątek…
Pamiętajcie o targowaniu się. To niemal obowiązek!
Pamiętajcie o targowaniu się. To niemal obowiązek!
Niektórzy już wracali o tej porze...
Niektórzy zwiedzający wracali już o tej porze…
Nawet podróżując w pojedynkę nie sposób czuć się tutaj samotnie;)
Nawet podróżując w pojedynkę nie sposób czuć się tutaj samotnie;)
Grobowiec Urny - największy z Grobowców Królewskich.
Kolejnym etapem wędrówki były Grobowce Królewskie. To – Grobowiec Urny – największy z nich. Stąd po godzinie marszu można dojść do Klasztoru, według niektórych największej perły Petry. W tamtej okolicy nakręcono sceny do filmu „Transformers 4”.
Setki kolorów skał powodują zachwyt.
Setki kolorów skał powodują zachwyt.
Można tam napić się kawy...
Po wejściu na wzgórze można napić się kawy…
... albo zakupić kawałek skały..;)
… albo zakupić kawałek skały..;)
IMG_0970
„Piraci z Karaibów”?…
Do miasteczka Wadi Musa dociera się po wyjściu z Petry w kilka minut. Chyba, że straciło się poczucie czasu i trzeba pędzić na dworzec aby złapać ostatni tego dnia autobus do Ammanu...
Do miasteczka Wadi Musa dociera się po wyjściu z Petry w kilka minut. Chyba, że straciło się poczucie czasu i trzeba pędzić na dworzec aby złapać ostatni tego dnia autobus do Ammanu…
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s