Jerash – nieznana perła starożytności

Jerash to miejsce, na które nie byłam przygotowana. Przepięknie odbudowana pozostałość starożytnego miasta Gereza jest świadectwem potęgi Cesarstwa Rzymskiego na Bliskim Wschodzie oraz miejscem, w którym współistniały różne religie. Jest uważane za jedno z najważniejszych i najlepiej zachowanych starożytnych miast na Bliskim Wschodzie i z pewnością powinno znaleźć się na liście zwiedzania każdego turysty.

Geraza została założona w IV w p.n.e. prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego. Kontakty handlowe z królestwem Nabatejczyków przyczyniły się do rozkwitu miasta w latach 60-tych p.n.e. Miasto zostało znacznie rozbudowane a znajdujące się tutaj budowle są idealnym odwzorowaniem architektury rzymskiej. Złota era Gerazy to czasy cesarza Trajana, kiedy to miasto liczyło  25 tys. mieszkańców, zyskało dwa wielkie teatry, świątynie rzymskie, kompleks łaźni i hipodrom.

Z kolei za czasów cesarza Justyniana Wielkiego rozwinęła się tutaj gmina chrześcijańska; do dzisiaj można podziwiać misterne mozaiki w kościele Św. Kosmy i Damiana.

Mnie szczególnie zachwyciło (jedyne na świecie!) owalne forum otoczone 56 jońskimi kolumnami.

Jerash położony jest w dolinie Wadi Jerash, ok 50 km. na północ od Ammanu. Najlepiej dojechać tutaj samochodem, chociaż kursują też do tego miejsca autobusy.

Przed wejściem znajduje się Visitors Center z informacją oraz sklepikami z miejscowymi gadżetami. Zaraz obok mieści się miasto Jarash, które zamieszkane jest głównie przez Czerkiesów, którzy zostali przesiedleni z Kaukazu, podbitego przez Rosjan w XIX w.

W lipcu odbywa się tutaj międzynarodowy Festiwal Jerash, uważany za jeden z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Bliskim Wschodzie.

http://www.jordantimes.com/news/local/all-set-30th-jerash-festival-%E2%80%94-organisers

IMG_1263
Na zwiedzanie Gerazy, którą nazywa się Pompejami Bliskiego Wschodu, trzeba zarezerwować min. 2-3 godziny. Ja odwiedziłam to miejsce w styczniu. Jak będzie widać na zdjęciach pogoda w Jordanii o tej porze jest cudownie wiosenna – 25 stopni Celsjusza i pełne słońce.
IMG_1106
Do miasta wchodzimy przez łuk triumfalny wybudowany na cześć cesarza Hadriana, który odwiedził Gerazę w 129 r.
IMG_1109
Ruiny miasta odkryto w XIX w. i dopiero w XX w. zaczęto rekonstrukcję z wykorzystaniem oryginalnych elementów.
IMG_1124
Do miasta prowadzi główna arteria przy której znajdowały się miejscowe sklepy.
IMG_1147
Zaraz po wejściu do miasta widać resztki hali targowej z przyległymi sklepikami.
IMG_1131
W Jerash znajduje się jedyne na świecie owalne rzymskie forum.
IMG_1291
Owalne forum otoczone jest 56 jońskimi kolumnami.
IMG_1152
Fontanny w ogrodach są w kształcie krzyża. Były zapewne wybudowane za czasów chrześcijańskiego cesarza Justyniana Wielkiego.
IMG_1178
W dobrym stanie zachowały się kamienne nawierzchnie dróg…
IMG_1226
… pod którymi wybudowano systemy kanalizacyjne.
IMG_1201
Jednym z centralnych punktów była publiczna, bogata w zdobienia fontanna – Nimfoneum. Według słów Epifaniusza z Salaminy (pisarz, II w n.e.) niektórzy z mieszkańców mieli szczęście pić z fontann miasta wodę zamienioną w wino każdego roku na cześć cudu w kanie Galiliejskiej;) ale nie zachowały się żadne dowody na prawdziwość tej tezy;) Fontanna służyła też jako świątynia ku czci nimf wodnych.
IMG_1227
W Jerash znajdują sie dwa teatry. Większy z nich – teatr Północny mógł pomieścić nawet 1,5 tys. osób.
IMG_1239
Na deskach teatrów wystawiane są spektakle teatralne, muzyczne, baletowe podczas Jerash Festival.
IMG_1233
Wnętrze teatru ozdobione jest rzeźbami przedstawiającymi grających artystów.
IMG_1192
Jedno z wejść do świątyni Artemidy. W tle widać miasto Jerash, w którym w XIX w. osiedlili się zesłani z Kaukazu Czerkiesi. Ich potomkowie ulegli całkowitej asymilacji.
IMG_1259
Na wzgórzu znajduje się największa ze świątyń – świątynia Artemidy, która była patronką miasta. To najważniejszy budynek sakralny w przedchrześcijańskiej Gerazie.
IMG_1275
Świątynia Św. Kosmy i Damiana…
IMG_1281
… w której zachowały się misterne mozaiki.
IMG_1289
Na takie zielone widoki możecie liczyć jedynie bardzo bardzo wczesną wiosną. Soczysta trawa to w tym rejonie towar deficytowy, więc jak widać okoliczni mieszkańcy korzystają z każdego centymetra zieleni także w starożytnym mieście;)
IMG_1300
Jerash żegnał nas przepięknym widokiem.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s