Ajlun – niezdobyta twierdza

Twierdza Ajlun oddalona jest ok 20 km od Jerrash. Można ją zwiedzić przy okazji wizyty w tym starożytnym mieście i tego samego dnia wrócić do Ammanu. Według mnie najlepiej jechać tam samochodem, szczególnie gdy podróżuje się samej. Miasteczko leżące u stóp wzgórza, na którym znajduje się zamek i do którego dojeżdżają busy z Ammanu nie wywarło na mnie zbyt dobrego wrażenia, nie ma też w nim niczego ciekawego. Sklepiki z klatkami wypełnionymi ściśniętymi kurami sąsiadujące z kawiarnią jakoś nie wydały mi się tres chic.

Arabski zamek z XII w. został wzniesiony przez sułtana Saladyna na wzgórzu Jabal Awf  (1250 m n.p.m.) i miał chronić kraj przed atakami Krzyżowców oraz pomagać kontrolować pobliskie kopalnie rudy żelaza. Twierdza nigdy nie została zdobyta przez Krzyżowców. Stało się to dopiero w XIII w. i dokonały tego wojska mongolskie.

Krajobraz wokół twierdzy nie przypomina tu reszty kraju – przez znaczną część roku góry wokół Ajlun pokryte są zielenią – kwitnącymi gajami oliwnymi i lasami piniowymi.

Większość turystów odwiedza przede wszystkim bardziej popularny Al-Karak – największy zamek Krzyżowców, położony na południe od Ammanu i Madaby. Zamkiem rządził chciwy francuski rycerz Renald z Chatillon. To w Al-karak zasłynął z prawdziwego okrucieństwa – swoich więźniów zrzucał z murów zamku, a żeby nie tracili zbyt wcześnie świadomości, nakazywał nałożyć na ich głowy drewniane skrzynki. Ups.

IMG_1301

IMG_1303

IMG_1305

IMG_1306

IMG_1316

IMG_1309

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s